Plastik Sandalye

Efenim bugün, adeta bir Yeşilçam oyuncusu gibi herkesin tanıdığı ama kimsenin adını bilmediği, düğünlerde, mahalle toplantılarında, kermesler ve bilimum yerlerde karşımıza en az bir kere çıkmış, genelde beyaz renkli, monoblok plastik sandalyenin tasarımına ve tarihine biraz değinmeye çalışacağım.  Birbirene matruşka bebekler misali geçirilir, yer kaplamaz, pek şık olmasa da küçük bir minder ile gayet de konfora ulaşabilirsiniz.

Plastic_Tuinstoel.jpg    samsun-kiralik-sandalye-masa-0542-792-57-02.jpg

Hayatımızın her alanına büyük bir hızla giren plastiğin, oturduğumuz sandalyeyi es geçmesi düşünülemezdi. 1946 yılında Kanadalı tasarımcı  D.C. Simpson bir sandalye kalıbına polipropleni dökerek bunu başarır.  Tekniğinden ve maliyetinden olsa gerek İlk başlarda çok tercih edilmiyor. Daha doğrusu seri üretime geçmiyor.

Screenshot_6.png  oman-chair.jpg          (Dünyanın her yerinde, her toplumda görülen bu sandalyeden biraz tırsıyorum gizli bir tarikat olabilirler, her yerdeler)

1970’li yılara gelindiğinde ise Allibert Group ve Grosfillex Group şirketleri tarafından seri üretime geçiyor ve bütün dünyayı istila ediyor. Yalnız 1965 yılında Joe Colombo’nun Chair Universal 4867 adlı sandalyesinden ilham alınarak üretilmiş. Daha doğrusu araklanmış. Çünkü Joe Colombo patentini almamış ve dünyanın dört bir yanında seri üretime geçilmiş. Düşünüyorum da ya Marcel Breuer patent almamış olsaydı bugün düğünde Wassily Chair üzerinde oturuyor olabilirdik. Neyse yazılı düşündüm. Günümüzde, sadece bir İtalyan firması bir yılda 10 milyondan fazla bu sandalyeden üretiyor.

8175243_master

Chair Universal 4867
5erd.png      indian-chair                                                             (Tahta, demir vb. ek malzemeler ile mukavemeti arttırılabilir)

Türkiye de bu sandalyeyi üreten ülkeler arasında. Türkiye’ye ilk olarak hangi yıllarda geldiğine dair net bir tarih bulamadım ama muhtemelen 80’li yıllarda serbest piyasa ekonomisi ile birlikte kendine yer ediniyor.  Ve sosyal yaşantımızın adeta demirbaşı oluyor daha doğrusu plastik başı. Son olarak, bu video ile yazıyı sonlandırıyorum.

 

Kaynaklar:

http://chairblog.eu/2011/12/27/monobloc-chair-joe-colombo-and-vico-magistretti/

https://www.treehugger.com/sustainable-product-design/is-this-the-worlds-most-famous-chair.html

https://edition.cnn.com/style/article/history-of-plastic-chairs-karim-rashid/index.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s